ANTKÖK

TARİHÇE

5-6 Şubat 2010 tarihlerinde Eskişehir’de 1. Ulusal Mezenkimal Kök Hücre Sempozyumunda temelleri atılmış olan; fakülte kurulunun kararı ile fakültemiz Hematoloji BD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İLHAN’ın yol göstericiliğinde 3 Haziran 2010’da Türkiye’de ilk defa kök hücre ile ilgilenen bilimsel öğrenci topluluğu Ankara Tıp Kök Hücre Topluluğu (ANTKÖK) kuruldu.

AMACIMIZ

Ulusal ve uluslararası platformlarda kök hücre bilincini oturtmak ve öğrencilerin bu konuda araştırma-geliştirme yapmalarına yardımcı olmaktır.

BİRİMLERİMİZ

Kulübümüzde herkesin kendi ilgi alanına göre seçtiği ve yapılacak etkinliklerimizin daha iyi organize olarak gerçekleşmesi adına birimler mevcuttur. Halkla ilişkilerden sosyal medya birimine, etkinliklerimizin duyurularının daha ulaşılabilir ve ilgi çekici olması adına afiş-poster ve iletişim biriminden her yıl gerçekleştirdiğimiz ulusal Kök Hücre Kongresinin gerçekleşmesine yardımcı olan Kongre birimine kadar çeşitli birimiyle faaliyetlerini birçok koldan yürütmektedir.

FAALİYETLERİMİZ

Kulübümüzde her sene düzenli olarak yeni gelen arkadaşlarımıza Kök Hücreyle ilgili farkındalık aşılamak adına bilgilendirici etkinlikler dışında Kök Hücre ile ilgili en güncel makaleleri sunmak, tartışma ortamı yaratmak ve herkesin sunum yeteneğini geliştirmek adına her yıl farklı ödüllerin yer aldığı ödüllü makale sunumları gibi her üyemizin faaliyette aktif yer alabileceği veya görev üstlenebileceği ve kendine farklı deneyimler katabileceğine olan inancımızla çeşitli faaliyetlerimiz mevcuttur.  

Faaliyetlerimiz arasında yer alan eğitim sunumları ve makale sunumları, kök hücre için gerekli temel bilgiyi sağlamak ve daha fazla bilgiyi kendimize katmak içinse spesifik konulardaki makaleler hakkında bilgi sahibi olmak adına gerçekleşmektedir.

Pandemi sürecinde de faaliyetlerimizin kesintiye uğramaması için çeşitli dijital platformlarda da etkinliklerimiz ve eğitimlerimiz devam etmiştir. 2021-2022 öğretim yılında faaliyetlerimizi tekrar yüz yüze gerçekleştirmekteyiz.

FAALİYETLERİMİZDEN KARELER

Temel Kök Hücre Eğitim Sunumları
Makale Okuma Eğitimi
Bilimsel Ekibimizin Makale Sunumları
Ödüllü Makale Sunma Yarışması
Kök Hücre Enstitüsü Ziyaretleri
Aferez Ünitesi Turları
Kariyer Sunumu ve Tecrübe Aktarımları
8. Ulusal Kök Hücre Öğrenci Kongresi

Her yıl Eylül ayında Ulusal Kök Hücre Öğrenci Kongresi düzenliyoruz. Çeşitli üniversitelerden ve farklı branşlardan alanında uzman hocalarımızı ağırlıyoruz. Kök hücreyle ilgili yıl içinde yaşanan gelişmeleri öğrenme ve kök hücrenin kullanım alanlarını yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Kök hücreyi sadece bilimsel açıdan değil, hukuk ve etik açısından da inceliyoruz. Kongremize farklı şehirlerden ve disiplinlerden çok sayıda öğrenci katılıyor.

Her ne kadar bilimsel bir topluluk olsak da sosyalliğimizden de ödün vermemeye çalışıyoruz bu sebeple her sene yeni kulüp üyeleriyle tanışma yemekleri düzenleyerek kaynaşma fırsatı yakalıyoruz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Topluluğu

İletişim: ankaratipkokhucre@gmail.com

mail